• LAPAROSKOPİ NEDİR?

 • Kategori:

  Genel

 • Etiketler:

  Laparoskopi, Apandisit, Safra Kesesi

 • Yayınlanma Tarihi:

  14 Mayıs 2017

 • Paylaş:

Gelecekte jinekolojik ameliyatların neredeyse tamamının laparoskopi ile yapılacağı kaçınılmazdır.

Opr.Dr Zafer Cenk KOYUNCU, Laparoskopi genel anestezi altında yapılan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyattır. Laparoskopi 1980li yılların ortalarına kadar genelde tanısal amaçlı uygulanan bir işlem olmasına rağmen teknolojik gelişmelere paralel olarak son zamanlarda giderek artan bir sıklıkta tedavi amaçlı (cerrahi laparoskopi) uygulanmaya başlamıştır. Gelecekte jinekolojik ameliyatların neredeyse tamamının laparoskopi ile yapılacağı kaçınılmazdır.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

 • Ameliyattan sonra daha az ağrı hissedilmesi.
 • Hastanın erken mobilize olması.
 • İyileşme süreci daha hızlı olması.

Erken işe ve günlük aktivitelere dönülmesi. (Hastalar 2-3 gün içerisinde günlük işlerini yapar, 5-7 gün içerisinde aktif iş hayatlarına döner, 10 gün sonra da araba kullanabilir noktaya gelirler. )

Daha az ameliyat yeri enfeksiyonu.

Daha az ameliyat yeri izi ve iyi kozmetik sonuçlar.

Daha rahat ve derin nefes sayesinde akciğer komplikasyonlarının en aza indirgenmesi.

Sporcularda çok daha az performans kaybı görülmesi.

Ameliyat yeri fıtıklarının önlenmesi.

Karın boşluğunda yabancı cisim unutulması riski olmaması.

Günümüzde biliyoruz ki teknik olarak mümkün olduğu sürece ve cerrahi ekibin deneyimine bağlı olarak laparoskopik ameliyatlar açıklara tercih edilmelidir. Laparoskopik ameliyatların bazıları dünyada altın standart olarak kabul edilmektedir. Kanser cerrahisinde de laparoskopinin değeri bilimsel çevrelerce kabul edilmiştir.

Operasyon sürelerinin biraz uzun olması, deneyimli cerrahi ekip gerektirmesi ve ameliyat maliyetlerinin daha yüksek olması tekniğin dezavantajları olarak söylenir.

Genel Cerrahi Kliniğimizde Laparoskopiyle Yapılabilen Cerrahi İşlemler:

 • Safra kesesi taşları ve polipleri
 • Apandisit
 • Karın duvarı fıtıkları
 • Reflü ameliyatları
 • Obezite ameliyatları ( Bariatrik Cerrahi )
 • Dalak çıkartılması
 • Böbrek üstü bezi ( Adrenal Bez ) operasyonları
 • Kolon ve rektum tümörlerinin çıkartılması
 • Seçilmiş pankreas tümörlerinin çıkartılması
 • Seçilmiş karaciğer operasyonları

Laparoskopik ameliyat öncesi ve sonrası sizi neler bekliyor?

Aksoy,Genellikle ameliyat günü sabahı hastaneye kabul edilirsiniz. Ameliyat öncesi bir sakinleştirici verildikten sonra genel anesteziniz yapılmak üzere ameliyathaneye alınırsınız. Ameliyat öncesi en az 6 saat yemek yememiş ve sıvı almamış olmanız gerekir. Ameliyat, yapılan işleme göre 1 ila 2 saat sürebilir.

Ameliyat sonrasında anestezi uzmanları hastalarını genellikle tamamen uyanana kadar ameliyathanede gözetim altında tutmayı isterler. Bu sebeple ameliyat sonrasında ameliyathanede 1 saat kadar daha kalabilirsiniz. Daha sonra odanıza çıkarılırsınız. Ameliyattan 4-6 saat sonra ayağa kalkmanıza, hafif yemek yemenize izin verilir. Laparoskopi sonrasında çoğu zaman ağrı çok azdır. Sadece ertesi gün CO2 gazının diafragmayı irrite etmesine

bağlı olarak hafif bir omuz ağrısı hissedilir. Bu omuz ağrısı ağrı kesiciler ile kolayca geçer. Jinekolojik ameliyatlardan sonra genellikle bir vajinal kanama olacaktır. Bu beklenen normal bir durumdur. Endişe etmeyin!

Hangi ameliyatlar laparoskopik olarak yapılabilir?

Laparoskopi ile karın alt bölgesinde açılan 3 - 5 mmlik deliklerden içeri sokulan aletler ile her türlü jinekolojik cerrahi girişimi yapma olanağı vardır. Yumurtalık kistleri, dış gebelikler, myomlar, gebe kalabilirliği artıran tüp cerrahisi, endometriozis, rahmin alınması, kanser ameliyatları laparoskopik olarak kolayca tedavi edilebilmektedir.

Laparoskopi ile alınan sonuçlar açık ameliyatlar kadar iyi midir?

Deneyimli ellerde laparoskopi, karın açılarak yapılan ameliyatlar ile benzer sonuçlar vermektedir.

Laparoskopinin açık ameliyatlara göre avantajı nedir?

Laparoskopinin en önemli avantajları:

-Hastanede yatış süresinin çok daha kısa olması

-Ameliyat sonrası çok daha az ağrı kesiciye gereksinim göstermesi

-İşe ve normal yaşantıya dönüş süresinin hızlanması (çoğu hasta 3 - 4 gün içinde normal yaşamlarına dönebilmektedir)

-Karın kesisine bağlı komplikasyonların olmaması (enfeksiyon, yara açılması ve fıtık)

İzsiz Ameliyat tabir edilen Single Port (Tek giriş) laparoskopi nedir? Avantajları nelerdir?

Aksoy,Tek giriş laparoskopi (single port) yöntemi, cerrahi aletlerin karın duvarında yapılan tek bir kesiden karın içerisine sokulması ile gerçekleştiriliyor. Bu kesi zaten doğal bir iz olan göbek deliğinden yapıldığı için de ameliyat sonrasında gözle görülen hiçbir iz kalmıyor. Single Port laparoskopi ile avantajlar daha da artmaktadır. Karın bölgesinde yapılan kesi sayısının azalması ile hem ameliyat izi kalmamakta, hem de laparoskopinin diğer avantajları da artmaktadır. Böylece tek giriş laparoskopi sonrasında hastalar daha az ağrı duymakta, enfeksiyon, fıtık gibi komplikasyonlar daha az görülmekte ve hastaların normal yaşantılarına dönme süresi azalmakta.

Jinekoloji ve kısırlıkta laparoskopik ameliyatlar hangi durumlarda uygulanır?

Laparoskopik ameliyatlar iki nedenle uygulanır. Biri tanı amaçlı, diğeri tedavi amaçlıdır. Tanı amaçlı ameliyatlarda gözlem yapılırken, tedavi amaçlı ameliyatlar ise cerrahi müdahalenin gerektiği durumlarda yapılır. Tanı veya tedavi amaçlı laparoskopik ameliyatların en çok uygulandığı durumlar şunlardır:Endometriozis, Polikistik Over, Yapışıklıklar, Kısırlık Dış gebelik, Yumurtalık kistleri, Myom ameliyatları, ameliyatları

Tüm Makaleler