• EXCIMER LASER VE FEMTOSECOND LASER KOMBINASYONU

 • Kategori:

  Göz

 • Etiketler:

  Excimer Laser, Femtosecond Laser Kombinasyonu, Eye-Tracker, Las?k, Topo-Linked, Erzurum'da Ilk, Broadbeam, Spot-Scan, Refractive Suite Alcon

 • Yayınlanma Tarihi:

  17 Haziran 2019

 • İlgili Doktorlar:
 • Paylaş:

Refractive Suite ALCON adı verilen Excimer Laser ve Femtosecond Laser kombinasyonu, artık Buhara Hastanesi’nde

  Bu cihaz kombinasyonu sayesinde göz kusurlarına son derece hızlı, güvenli ve kesinlikle acısız bir şekilde çözüm getirilebiliyor. WaveLight EX500 Excimer Lazer ve WaveLight FS200 Femtosecond Lazer adı verilen iki cihazın birleşiminden oluşan sistem pek çok göz kusurunu düzeltmede başarıyla kullanılıyor. 6 saniyede flap oluşturabilen cihaz, işlem sonrasında komplikasyon oluşumunu azaltıyor. Tüm bu işlemler ileri teknoloji lazer cihazları bir arada kullanılarak yapılıyor.

Göze uygun lazer programının seçilmesi teknolojik altyapıya sahip, konusunda uzman doktor kadrosu gerektiriyor. Cihazlar sayesinde kişinin ihtiyaçları belirleniyor. Standart bir yöntem kullanılmıyor, her vakada kişiye özel hareket ediliyor.

 

Refractive Suite ALCON Uygulamasının Özellikleri;

 

–  Kişinin göz yapısına en uygun te32daviyi gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır.

–  Gözün fiziksel ve yapısal özelliklerini anlamak için birçok ölçüm yapılmaktadır.

–  İyileşme sürecini hızlandıran özel bir flap yöntemi uygulanır.

–  Kişinin göz profiline uygun enerji dalgaları kullanılarak kornea yeniden şekillendirilir.

–  Gelen ışının direkt olarak retinaya odaklanması sağlanır.

 

Lazer Tekniklerinin Hızına Yetişilmiyor

 

Göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan lazer cihazları son yıllarda oldukça hızlı bir gelişim ve dönüşüm geçirdi. Gelişmeler öyle hızlı oldu ki, kullanılan cihazın ve uygulanan tekniğin güncelliğini anlamak konusunda zorlanıyoruz. Bugünkü tedaviyi anlamak için oftalmik lazer cihazlarının gelişimine bir göz atmak ve geçmişten günümüze yapılan uygulamaları öğrenmek gerek.

 

Göz cerrahisinde kullanılan Excimer lazer cihazları yaklaşık 25 yıllık geçmişe sahiptir. Güncel cihazlar oldukça gelişmiş teknolojik donanımlara sahip 5. Jenerasyon cihazlardır. Bu gelişim basamaklarını adım adım anlatarak günümüzde ulaştığımız teknolojiyi açıklamak daha kolay olacaktır.

 

Broadbeam Teknolojisi:

 

Excimer lazer cihazları gözün en önemli merceği olan kornea dokusunun ön yüzünde şekil değişikliği yaparak göz bozukluklarını düzeltirler. Bu şekil değişikliği temelde ablasyondur. İlk lazerler broadbeam dediğimiz geniş ama az sayıda atış yapan teknolojiye sahipti. Lazer demeti yüksek veya düşük enerjili bölümler içerebiliyordu ve bu açıdan homojen değildi. Ayrıca hangi alana lazer yapılacağı sadece cerrahın ayarlamasına bağlıydı. Bu lazerler santral adacık denen az tedavi edilmiş veya fazla düzeltilmiş (overcorrected) alanlar oluşturabiliyordu. Birinci nesil bu lazerlerdeki olumsuzluklar çeşitli optik filtreler ile lazer ışını homojenizasyonu ve teknolojik imkanlar kullanılarak lazer kavitelerinin geliştirilmesi sayesinde kısmen düzeltildi, ancak operasyon geçiren hastalarda istenen ölçüde iyileşme meydana gelmedi. Hedeflenen iyileşmeyi sağlamanın en temel yolu lazer uygulamalarının daha hassas hale getirilmesiydi.

 

Spot-scan Lazer:

 

Bunu ve ileride ortaya çıkacak pek çok teknik gereksinimi karşılamanın yolu spot-scan lazerlerin geliştirilmesiydi. Bu teknikte lazer kavitesinden gelen ışın tek tek noktalar şeklinde korneaya yönlendiriliyordu. Bunu en basit anlatımla, bir metali düzeltmek için büyük çekiçle az sayıda vurmak yerine küçük çekiçle çok sayıda darbe vurmaya benzetebiliriz. Böylece her bir atışla daha az doku ablasyonu sağlanarak, çok daha hassas tedaviler mümkün olmaktaydı. Bu lazerlerle tedavi sonrasında numaranın tam düzeltilememesi gibi problemler aşıldı, ancak loş ışıkta kamaşma görüntü kalitesinin gözlük kadar iyi olmaması dikkatten kaçmadı.

 

Yapılan klinik araştırmalarda loş ışıklı ortamda kamaşma durumunun perifer (kenar) bölgelere doğru gidildikçe uygulanan lazer ışınlarının etkinliğinin azalmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Bu hem optik zonun (tedavi yapılan bölge) küçülmesine hem de korneanın özgün şeklinin (asferik) bozulmasına yol açıyordu.

 

Günümüzde yeni nesil cihazlardan bazıları kenarlara gidildikçe ortaya çıkan bu azalmayı kompanze edecek programlara sahiptir. Bu azalmanın ne kadar olduğu hesaplanarak ve kenarlara yapılan lazer atışları o oranda güçlendirilerek planlanan zon kadar lazer düzeltmesi yapılabilmektedir.  Böylece sadece numara düzeltmek değil, görme kalitesinin korunması sağlanmakta ve istenmeyen optik yan etkilerin ortaya çıkması önlenebilmektedir.

 

Eye-tracker Teknolojisi:

 

Göz kusurlarını excimer lazerle düzeltmede diğer bir sorun tedavi patterninin tam olarak istenen bölgeye uygulanmasıdır.  Artık lazerler çok hızlıdır ve en ufak göz hareketi hedeflerden şaşmaya yol açabilmektedir. Bu gereksinim lazer cihazlarına göz takipleyici (eye-tracker) konmasına neden olmuştur.

 

Önceleri sadece göz bebeğini takip eden eye-tracker cihazların artan hızı karşısında küçük göz hareketlerini, torsiyonel (dönme) hareketlerini takipte yetersiz kaldığı için yeni nesil; göz bebeğindeki kriptleri (çukurları) tanıyarak kişisel olarak o gözü tüm hareketleriyle takip eden eye-tracker geliştirildi. Yeni eye-tracker; sapma olunca lazeri durduran eski nesillerden  (passive eye track) farklı olarak gözün yöneldiği yere atış (active eye track) yapmaktadır.

 

Topo-linked Programlar:

 

Sadece teknik altyapı değil kullanılan tedavi profilleri de gelişti; kornea dokusundaki düzensizliklerin normal korneadan farkını hesaplayarak, sadece o bölgelere atış yapan (topo-linked) programlar geliştirildi. Bu programlarla korneadaki skar ve travma sonrası oluşan düzensizlikler de düzeltilerek görme gücü artırılmaktadır.

 

LASIK Yöntemi:

 

Excimer lazer düzeltmesi direkt korneaya uygulanabildiği gibi çoğunlukla korneadan bir tabaka kaldırılması (LASIK) yöntemiyle uygulanmaktadır. Tabaka kaldırma işlemi mekanik cihazlarla olabildiği gibi femtosecond cihazlarla da yapılmaktadır. Bu lazerler korneada istenen derinlik ve konfigürasyondakikesiyi;  +/- 5 mikron hassasiyetle yapabilmektedir.

 

Buhara HAstanesi Göz Kliniğinde yukarda anlatılan son teknoloji ürünü, gelişmiş excimer lazer cihazı ve femtosecond lazer cihazı kombine olarak kullanılmakta (Refractive Suite ALCON) ve hastalar bu gelişmiş teknolojiden yararlanmaktadır.

 

Tüm Makaleler